Prílohy a obrázky

Prílohy

Prílohou je ľubovoľný súbor, ktorý je pripojený ku stránke. Typicky sa v našom prípade bude zrejme jednať o .xls a .pdf súbory. Podobne ako novú stránku, prílohu vytvoríte tak, že na ňu odkážete linkom.

Link vyzerá v zdrojovom kóde stránky napríklad takto: [[attachment:vysledky.xls]]; Prípadne môžete link pomenovať: [[attachment:vysledky.xls | Výsledky písomky]].

V prvej fáze sa tam objaví výzva na upload. Ak na link kliknete objaví sa Vám formulár, v ktorom si môžete spravovať prílohy. Ak teraz kliknete na gombík Browse, objaví sa Vám normálne menu pre výber súboru na Vašom počítači, ktorým vyberiete a uploadnete súbor. Tým sa vytvorí kópia Vášho súboru na servri, ktorú si potom môžu návštevníci webu stiahnuť a prípadne uložiť.

/!\ Pretože prílohy sú oproti stránkam dosť veľké súbory, treba si ich po sebe vymazať keď prestanú byť aktuálne. Môžete tak spraviť pomocou menu Stránka/Pripojené súbory. To je aj najlepší spôsob ako prílohu aktualizovať: vymažete ju, opäť sa zjaví výzva na upload a dáte na stránku novú verziu.

Meno súboru uvedené v direktíve attachment: nemusíte zvoliť rovnaké, ako to pod ktorým máte súbor uložený na disku na Vašom počítači. Musíte však dať v rámci mena patričnú koncovku (.pdf, .ps,. xls, .doc), lebo inak nebude jasné, aký je typ súboru.

Linkovanie na prílohy iných stránok

Ak chcete linkovať na prílohu inej stránky, je to v novej verzii možné.

Takto:

 [[attachment:KatedraMatematiky/KMbig.gif]] 

KatedraMatematiky/KMbig.gif

Obrázky

Ak chcete na stránku umiestniť obrázok, urobíte to podobne ako s prílohou ale namiesto [[attachment:obrazok.gif]] použijete  {{attachment:obrazok.gif}} .

Príklad:  {{attachment:moinmoin.png}} 

moinmoin.png

Môžete na stránke zobraziť aj obrázok, ktorý je prílohou inej stránky:

 {{attachment:KatedraMatematiky/KMbig.gif}} 

KatedraMatematiky/KMbig.gif

Ak chcete referencovať na obrázok ktorý je kdesi na internete, stačí napísať jeho url v kučeravých zátvorkách:  {{http://www.google.sk/images/logo_sm.gif}}  sa zobrazí ako http://www.google.sk/images/logo_sm.gif

Ako vymazať prílohu

Pre vymazanie prílohy nestačí vymazať text attachment:... na stránke! Tým sa stane príloha nedostupná, ale stále zostane na servri. Prílohu (alebo obrázok) vymažete pomocou položky Stránka->Pripojené súbory.

Ako zmeniť prílohu

Najprv ju vymazať ako je uvedené vyššie, potom ju znova nahrať v novšej verzii.

HelpSk/Prilohy (last edited 2008-04-25 14:09:25 by GejzaJenca)